METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nohsledi, anebo snad méně korektněji řečeno plagiátoři, to v hudební historii neměli nikdy lehké. Poprávu se na ně snášela kritika za nulovou invenci a parazitování na dílech těch kreativnějších. Historie nám ale zároveň nejednou ukázala, že ne vždy byla tato kritika oprávněná. V případě stockholmských THE MOTH GATHERER to dlouho, a nutno říci že často i oprávněně, vypadalo na ten první případ. Ovšem už první dvojice alb nabídla několik slibných momentů, které naznačovaly, že o nich nelze hovořit jen jako o bohapusté kopírce krajanů CULT OF LUNA.
Předchozí deska „The Earth Is The Sky“ byla poměrně funkční syntézou výpůjček z toho nejlepšího, co švédské post-metalová úderka dokázala vytvořit a elektronikou načichlých experimentů. I přes zjevnost inspirační studnice se práve ona „experimentátorská“ část nahrávky dala pochopit jako jasné vykročení směrem k osobitějšímu pojetí. Novinka je v tomto ohledu poměrně čitelným krokem zpět, nicméně než se spustí vlna kritiky, je potřeba jí dát šanci!
A proč vlastně? No právě proto, jak důkladně, ba přímo perfekcionisticky rozvíjí již poměrně letitou hudební látku. Jak si při tom počíná suverénně, se smyslem pro detail a nepopíratelným zápalem pro věc. Před sebou tak máme sbírku pěti monumentálních kusů, které nezřídka a evidentně zcela záměrně vzbuzují reminiscence (ne)dávno slyšeného. Přesto však dokáží i tak nabídnout, když už ne přímo překvapení, tak rozhodně řemeslně kvalitní provedení, pod nimž se neskrývá pouze rutinní žánrová záležitost.
Naopak, Švédové z toho tentokráte vybruslili s velikou ctí. Inspiračního zdroje se nezbavili, spíše se naopak zdá, že tento ještě více vytěžují, přičemž ale souběžně s tím demonstrují svoji hbitost v práci s profláklými postupy. Co však nejvíce album vyvyšuje nad jeho předchůdce, je nepředstíraná úpřímnost, s jakou se skladby velkorysých stopáží ženou, no spíše plíží, vpřed. Ano, ani na moment neopustíme teritoria předem vytyčené prověřenou šablonou, ale vše ostatní je plně v režii skupiny. Ta těch několik málo nabízejících se šancí využívá s přehledem a velikým citem.
Naklonovaný hudební organismus tak začíná žít vlastní bohatým životem a přestože nahrávka, narozdíl od svého předchůdce, ani na moment nejeví ambice opustit bezpečná teritoria, o to sevřeněji pak ve finále zapůsobí. Její atmosféra je konečně doslova hmatatelná a plně uvěřitelná. THE MOTH GATHERER tímto dokázali překročit svůj vlastní stín a vytvořit tak vlastně dokonalou nahrávku pro všechny, pro které je post-metal model polovina minulého desetiletí stále lákavým hudebním světem.
S přihlédnutím ke všem limitům, které s sebou přináší více než zjevná inspirace tvorbou CULT OF LUNA beztak nemohu jinak. Prostě moc dobrá post-metalová deska!
7,5 / 10
Victor Wegeborn
- vokály, kytara, programování
Svante Karlsson
- bicí
Ronny Westphal
- kytara
Dan Hemgren
- basa
1. The Drone Kingdom
2. Motionless In Oceania
3. Utopia
4. The Failure Design
5. Phosphorescent Blight
Esoteric Oppression (2019)
The Comfortable Low (EP) (2017)
The Earth Is The Sky (2015)
A Bright Celestial Light (2013)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Agonia Records
Stopáž: 42:29
-bez slovního hodnocení-
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.