OPETH - The Last Will And Testament
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nohsledi, anebo snad méně korektněji řečeno plagiátoři, to v hudební historii neměli nikdy lehké. Poprávu se na ně snášela kritika za nulovou invenci a parazitování na dílech těch kreativnějších. Historie nám ale zároveň nejednou ukázala, že ne vždy byla tato kritika oprávněná. V případě stockholmských THE MOTH GATHERER to dlouho, a nutno říci že často i oprávněně, vypadalo na ten první případ. Ovšem už první dvojice alb nabídla několik slibných momentů, které naznačovaly, že o nich nelze hovořit jen jako o bohapusté kopírce krajanů CULT OF LUNA.
Předchozí deska „The Earth Is The Sky“ byla poměrně funkční syntézou výpůjček z toho nejlepšího, co švédské post-metalová úderka dokázala vytvořit a elektronikou načichlých experimentů. I přes zjevnost inspirační studnice se práve ona „experimentátorská“ část nahrávky dala pochopit jako jasné vykročení směrem k osobitějšímu pojetí. Novinka je v tomto ohledu poměrně čitelným krokem zpět, nicméně než se spustí vlna kritiky, je potřeba jí dát šanci!
A proč vlastně? No právě proto, jak důkladně, ba přímo perfekcionisticky rozvíjí již poměrně letitou hudební látku. Jak si při tom počíná suverénně, se smyslem pro detail a nepopíratelným zápalem pro věc. Před sebou tak máme sbírku pěti monumentálních kusů, které nezřídka a evidentně zcela záměrně vzbuzují reminiscence (ne)dávno slyšeného. Přesto však dokáží i tak nabídnout, když už ne přímo překvapení, tak rozhodně řemeslně kvalitní provedení, pod nimž se neskrývá pouze rutinní žánrová záležitost.
Naopak, Švédové z toho tentokráte vybruslili s velikou ctí. Inspiračního zdroje se nezbavili, spíše se naopak zdá, že tento ještě více vytěžují, přičemž ale souběžně s tím demonstrují svoji hbitost v práci s profláklými postupy. Co však nejvíce album vyvyšuje nad jeho předchůdce, je nepředstíraná úpřímnost, s jakou se skladby velkorysých stopáží ženou, no spíše plíží, vpřed. Ano, ani na moment neopustíme teritoria předem vytyčené prověřenou šablonou, ale vše ostatní je plně v režii skupiny. Ta těch několik málo nabízejících se šancí využívá s přehledem a velikým citem.
Naklonovaný hudební organismus tak začíná žít vlastní bohatým životem a přestože nahrávka, narozdíl od svého předchůdce, ani na moment nejeví ambice opustit bezpečná teritoria, o to sevřeněji pak ve finále zapůsobí. Její atmosféra je konečně doslova hmatatelná a plně uvěřitelná. THE MOTH GATHERER tímto dokázali překročit svůj vlastní stín a vytvořit tak vlastně dokonalou nahrávku pro všechny, pro které je post-metal model polovina minulého desetiletí stále lákavým hudebním světem.
S přihlédnutím ke všem limitům, které s sebou přináší více než zjevná inspirace tvorbou CULT OF LUNA beztak nemohu jinak. Prostě moc dobrá post-metalová deska!
7,5 / 10
Victor Wegeborn
- vokály, kytara, programování
Svante Karlsson
- bicí
Ronny Westphal
- kytara
Dan Hemgren
- basa
1. The Drone Kingdom
2. Motionless In Oceania
3. Utopia
4. The Failure Design
5. Phosphorescent Blight
Esoteric Oppression (2019)
The Comfortable Low (EP) (2017)
The Earth Is The Sky (2015)
A Bright Celestial Light (2013)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Agonia Records
Stopáž: 42:29
-bez slovního hodnocení-
Ja mám pocit, že Švédi sa vrátili až niekam k "Deliverance" a skutočne som nečakal, že ma to bude baviť až takto. Prvé vypočutia prinášajú zvedavosť a radosť; rastie to!
Aktuální EP ukazuje dvě tváře současně. Zprvu klasický symfonický patos, pak ovšem skladby „200 Years“ a „Live The Tale“, které se bez sborových refrénů obejdou, a hned je to o třídu lepší. Tudy vede cesta z tvůrčí smyčky a bezradnosti posledních alb.
Je to úplne posledný album THE CURE? Dôstojnejší odchod si neviem predstaviť. Spočiatku nenápadný album si ma postupne omotal melancholickou atmosférou. Hustý oblak hmly, z ktorej sa mi nechce hľadať cestu von. ,,Disintegration" pre toto desaťročie.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.